Wiele osób, które mają problemy lub potrzebują wsparcia profesjonalisty, zastanawiają się, czy do psychologa potrzebne jest skierowanie. Wszystko zależy od przypadku danej osoby oraz wymagań placówki, do której chce się udać.
Czy do psychologa można pójść „z marszu”?
Niestety do psychologa nie można wybrać się ot, tak. Przynajmniej nie wtedy, jeśli chcemy skorzystać z jego pomocy w ramach podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego. Jak zatem można uzyskać skierowanie do psychologa, które pozwoli skorzystanie z porady tego specjalisty?
Kto może wystawić skierowanie do psychologa?
Nikt nie powinien być zaskoczony, że skierowanie do psychologa można uzyskać od lekarza POZ, czyli podstawowej opieki zdrowotnej, zwanego także lekarzem pierwszego kontaktu. Po wstępnej rozmowie z pacjentem może on stwierdzić, że dane objawy powinny zostać skonsultowane z psychologiem. Warto wiedzieć, że skierować do psychologa może także psychiatra. Nie od dziś wiadomo, że czasem ciężko stwierdzić jakie podłoże mają problemy pacjenta. Dlatego warto zweryfikować stan chorego pod każdym kątem.
Kiedy nie chce się czekać na skierowanie?
Oczywiście dobrym rozwiązaniem może być pójście do psychologa na własną rękę, w ramach wizyty prywatnej. Przed jej przeprowadzeniem warto sprawdzić kompetencje danego psychologa.
Niektóre informacje zostały zaczerpnięte z https://abovo.bialystok.pl/czy-do-psychologa-potrzebne-jest-skierowanie/